Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA
Minden, ami anya

Hogy kommunikáljam gyermekem felé a gyászt?



Mit tegyünk, hogy ne lássa, ne érezze annyira?

Hogy kommunikáljuk neki érthetően a fájdalmunkat miközben épp mi is belehalunk a veszteségbe?

Mit ért meg belőle?

Mit ne tegyünk?

halál gyász gyászoló gyermek gyász és gyerek kommunikáció fájdalom segítség

Ezt a kérdéskört igyekeztem körüljárni és mondanom sem kell, hogy a könnyeimmel küszködtem mikor a témát érintő történeteket olvastam, hiszen én is átéltem minden egyes mozzanatát a mesélők fájdalmának.

A szakírások szolgáltak valamicske fájdalomcsillapítóként, de csak azért mert a tárgyilagosságba nem tudja beleélni magát annyira az ember.

Mit tegyünk, hogy ne lássa, ne érezze annyira?

Fájdalmat elrejteni nem lehet, főleg nem egy olyan személy elől, aki még nagyon érzékeny minden tekintetben. Érzi, hogy másképp vesszük a levegőt, látja, hogy elsősorban nem a büszkeségtől és az iránta érzett szeretettől csillog a szemünk. A komor hangulat és a fájdalom súlya rá is ugyanúgy rátelepszik, mint a felnőttekre, noha pont ezt szeretnénk elkerülni. De nem lehet.

Ő még csak belőlünk táplálkozik. A mi impulzusaink nyújtják számára az alapérzületet, amire épül a napja többi benyomása (bölcsi, ovi, suli, stb..)

Pontosan érzi azt, hogy valami nincs rendben és előbb-utóbb rá fog kérdezni valamilyen formában a maga módján. Vagy bölcsisek esetében előfordul, hogy tükröt mutat nekünk a gyermek és felveszi a mi érzületünket, hiszen mi vagyunk neki a minta és, ahogy eddig is, minket fog utánozni, mert azt hiszi, hogy ez a helyes. Sajnos vagy nem sajnos látens módon sok mindent elraktároz a gyermek abból, amit a szüleitől lát. Többek között innen fogja tudni, hogy hogy kell viselkednie gyász esetén és ezért nem mindegy, hogy hogy kommunikáljuk a gyerek felé azt, ami a családban történik.

Hogy kommunikáljuk neki érthetően a fájdalmunkat miközben épp mi is belehalunk a veszteségbe?

Fontos, hogy a gyermek aktuális világképébe illesszük bele a végességet, a halál jelenségét (ha mondhatom így). Kössük egy korábbi tapasztalatához, ahol már megérezte azt, hogy milyen elveszíteni valami olyat, ami kedves a számára. Természetesen TILOS elbagatellizálni a témát arra hivatkozva, hogy még kicsi. Az ő nyelvén magyarázzuk el neki, hogy mi történik éppen.

A vallásos nevelésben részesült gyermekek itt találkozhatnak az Isten ilyetén elrendelésével, mondván, hogy most Istennek kell segítenie az elhunyt családtagnak (például).

Akik nem szeretnénk belevonni a vallást, azoknak biztosítaniuk kell a gyermekük számára egy olyan világképet, amiben szerepel a halál és a veszteség.

Nagy előnyt jelent, ha a család leül a gyermek nélkül és megbeszélik, hogy milyen támpontokat adjanak ahhoz, hogy a gyermek el tudja képzelni, hogy mi történik. Nem árt, ha egy egységes alapokon nyugvó magyarázattal szolgálnak, mert, ha a nagybácsi így, a nagynéni meg úgy, a keresztszülő meg amúgy felel a gyermek kérdésére, az nagy galibát tud okozni a kis fejében.

Mit ért meg belőle?

Érettségtől függően szinte mindent.

Intuitívak, empatikusak és eszméletlen módon képesek JÓ következtetéseket levonni.

Akkor járunk a legjobban, ha meg tudjuk neki mutatni a mindennapi életben a "halált" kis dolgokkal kezdve (növények, bogarak, kisebb állatok…az élet körforgása) aztán jöhet az öregség, a természet rendje és a komolyabb megközelítések attól függően, hogy milyen érett a gyermek. Sok gyermek jobban el tudja képzelni a halált, ha a biológia aspektusából közelítjük meg neki.

Ők még hajlamosak beletörődni dolgokba, amiken nem tudnak változtatni, PLÁNE, hogy ez még a szülei (példaképei) erejét is meghaladó dolog.

Fontos, hogy mindig őszintén beszéljünk a gyermekkel az érzéseinkről.

Mit ne tegyünk?

A már említett elbagatellizálás nem szerencsés, mert akkor nem tudja összeegyeztetni a szülei fájdalmát azzal a "semmi baj nincs, kicsim"-el.

Nem ajánlatos visszafojtani az érzelmeinket, mert a gyermek úgyis átlát a szitán, mi meg közben felrobbanunk a feszítő fájdalomtól. Ebből azt is le tudja szűrni gyerek, hogy noha baj van, anyuékon még sem látszik, ergo nekem sem kell kifelé mutatnom semmit, mert ezt így kell csinálni.

Ne legyünk túl nyersek sem. Nekik még érési folyamatban van az agyuk és könnyebben megbirkóznak egy kedves, de fájdalmas köntösbe bújtatott történettel, mint egy durva "fogadd el, mert így van" mondattal.

Amennyiben úgy érzed, hogy a feladat meghaladja a képességeidet a történtek után, keress fel egy szakembert. Van TB-támogatott szakrendelés is neurológia/neurózis területén.

Köszönöm, hogy elolvastál.

Remélem, hogy sikerült támpontokat adnom a gyász gyermek felé történő kommunikációját illetően.

Tovább
0

pozitív terhességi teszt után



Kedves Olvasó,

Ha ezt a posztot olvasod, valószínüleg nem rég jöttél ki a mosdóból, remegő térdekkel és egy pozitív terhességi tesztet szorongatsz a kezedben. Az ijedtséged teljes mértékben érthető, de minden rendben lesz.
Olvass el.

Elmesélem neked, hogy mi fog történni az elkövetkező időszakban, hogy rá tudj készülni.

terhesség segítség mit tegyek? 9 hónap

Az első hetekben a zavarodottság mellé társul egy kis pánik, hogy mi lesz ezután? Mihez kezdetek? Hogy oldjátok meg? Stb….

De ahogy elmész először a nőgyógyászodhoz, hogy hivatalosan is megállapítsa a terhességedet, már teljesen másképp fogsz állni a helyzethez. A tanácstalanságot felváltja a bizonyosság, hogy igen, ott van, szüksége van rád és ha hiszed, ha nem, neked is rá. Mert miatta fogsz egészségesebben táplálkozni, miatta fogsz odafigyelni jobban az egészségedre, ha eddig dohányoztál, ezután nem fogsz. Magyarul: miatta lesz jobb neked.

Választanod kell egy nőgyógyászt, aki a terhesgondozásodat fogja végezni, kell keresned - amennyiben a terhesgondozód nem vállalja - egy szülészorvost vagy bábát, valamint jelentkezned kell ahhoz a védőnőhöz, akinek a körzetébe tartozol.

Az első trimeszterben a következő szűrővizsgálatokra fog beutalni a nőgyógyászod:

  • hüvelyváladék mintavétel - ha kitenyészett gomba vagy baktérium, az vetélés kockázatát növeli, amennyiben nem kapsz kezelést

  • a nőgyógyász rizikófelmérési adatlapot tölt ki - itt minden olyan betegségre rákérdez az orvos, ami növelheti a rizikóbesorolás mértékét

  • 11-13 hetes UH

  • vérvétel és szerológiai lelet - itt kerül megállapításra, hogy milyen vércsoporthoz tartozol

  • EKG

  • hepatitis B vírus szűrés

  • Fogászati szűrés - azt mondják +1gyerek -1fog, de ez a jelenség elkerülhető, amennyiben naponta többször fogat mosunk. Sajnos terhesség alatt megnövekszik a szájban a baktérium-és lepedék képződése, ami komoly fogínygyulladáshoz vezethet.

Ahogy veszed sorra az akadályokat és pipálod ki egymás után a szűrővizsgálatokat, már semmi máson nem jár az eszed, minthogy egészségben és szeretetben hordhasd ki a pocaklakódat. Már nincsenek kételyek, nincsenek kilátástalan helyzetek, minden ami eddig felbosszantott vagy kihozott a sodrodból, már nem lépi át az ingerküszöbödet, hiszen napról napra egyre világosabb, hogy mi az, ami igazán fontos az életben.

Második trimeszter:

  • cukorterheléses vizsgálat - terhesen sokaknál magasabb értéket mutat ez a vizsgálat, de nem kell megijedni, ha odafigyelünk arra, hogy vitamindúsan, naponta többször finomat együnk és sok folyadékot fogyasszunk, nem alakulhat ki probléma. Itt most az alapvetően nem cukorbetegekről beszéltem. A cukorbetegeknek végig szigorú diéta mellett kell kihordaniuk a csöppségüket.

  • II. genetikai vizsgálat

  • 3 hetente terhesgondozói-és védőnői vizit

  • a 2. trimeszter végtől már érdemes 3D-4D-5D UH-ra menni és meglesni, hogy mivel szórakoztatja magát a babád.

Egy jó tanács: készítsd fel a párodat, hogy mindig ÁLLjon készenlétben, ha szólsz, ugyanis a terhesség alatti vérbőség meglehetősen felfokozott libidót biztosít. Egy idő után már ő fogja mondani, hogy “fáj a feje”. -True Story-

Harmadik trimeszter

Itt fog a leglassabban cammogni az idő. Már felvetted a világ legtökéletesebb formáját, azaz a gömb-formát és egész nap csak simogatod a hasad :)

Erre az időszakra esik az egyik legfontosabb szűrővizsgálat, mégpedig a streptococcus szűrés. Ez egy veszélyes baktérium, amit az anya nem feltétlenül kap el, lehet, hogy csak hordozó, de ha nem szűrik az anyukát, az a csecsemője életébe is kerülhet.

Valamint a 36. héttől egyre gyakrabban teszik fel az anyukát egy NST-gépre, ahol a magzat mozgását és szívverését figyelik félóra- háromnegyed órán keresztül.

Remélem, hogy a segítségedre voltam. Amennyiben kérdésed lenne vagy tanácstalan lennél valamivel kapcsolatban, nyugodtan írd meg a komment szekcióban és utánajárok.

A következő bejegyzést már a szülőszobáról tudósítom, megpróbálok minden olyan kérdést összeszedni, ami fontos lehet azzal kapcsolatban, hogy mi történik a szülőszobán - természetesen a szülésen kívül -

Szülőszoba, megválasztható/nem megválasztható szülési lehetőségek, fájdalomcsillapítás, szülésmegindítás és ami még addig eszembe jut vagy amire kíváncsiak vagytok.

Tovább
0

Minden, ami anya

blogavatar

Minden, ami az anyasággal, gyerekneveléssel, szüléssel, terhesgondozással kapcsolatos. Minden, ami a megváltozott szerepeket érinti a családban a baba érkezésével. Minden, ami hozzásegít minket ahhoz, hogy egy értékes generációt adhassunk a társadalomnak. Neveljük fel együtt a jövő világmegváltó felnőtteit. :)